Kategorie
Uncategorized

Garnitur dla Ciebie

Uważa się, że moda przez lata była domeną kobiet. Obszerne suknie stanowiły o ich zamożności i wpływach. Z drugiej strony kobiety z niecierpliwością czekały na zmiany w swoim ubiorze. Ważną rolę odegrały zmiany, które wyzwoliły kobiety z ucisku konserwatyzmu i konwenansów. Wiek XX to czas podejmowania pracy przez kobiety. Warunki wojenne spowodowały ograniczenie ozdobności ubioru damskiego. W sferze mody również było rewolucyjnie. Moda stała się najbardziej użytkowa w swojej historii. Kobiety zaczęły nosić męskie spodnie, marynarki, kamizelki i koszule. Powstawały pierwsze damskie kostiumy składające się z żakietów z klapami, paskiem oraz kloszowych spódnic midi. Te z założenia miały być proste i oszczędne. Kroje również uległy odświeżeniu. Z uwagi na niewielki dostęp do materiałów w tym celu dostosowywano ubiory męskie do kobiecych figur. Po okresie przemian lata 30 XX w. zaskoczyły powrotem do geometrycznych kształtów i wąskich talii. Moda miała wydawać się bardziej elitarna, choć wciąż funkcjonalna.
Panie zaczęły odważniej sięgać po spodnie, które przestały być wyłącznie zapożyczeniem, ale w pełni dostosowanym dla potrzeb kobiecej sylwetki funkcjonalnym ubiorem pań. Nosiły je zwłaszcza gwiazdy. Momentem bezprecedensowym była premiera słynnego „Le smoking”, czyli kultowego duetu, który diametralnie zmienił oblicze modowej historii. Kobiety przejęły męski przywilej zaczynając jednych intrygować, a innych szokować. Ówczesne damskie garnitury nie były po prostu męskim strojem przełożonym na kobiecą sylwetkę. Cenione za wygodę, były chętnie włączane do ubioru dziennego, choć wciąż narażały na krytykę opinii publicznej. Damski kostium z wąską spódnicą oraz białą koszulą stał się uniformem dla oraz kobiet pracujących na eksponowanych stanowiskach. Panie ceniły go za wygodę oraz funkcjonalność. Współcześnie, z jego dobrodziejstwa chętnie korzystają nie tylko gwiazdy, ale także wszystkie eleganckie kobiety. Pewne siebie kobiety uwielbiają czerwone garnitury z marynarką dwurzędową, a  bardziej szykowne panie kochają eleganckie białe komplety idealnie nadające się na przyjęcia na świeżym powietrzu. Ponadczasową klasyką są zestawy w stonowanej kolorystyce czerni oraz granatu.
Nie bez wpływu na światową modę pozostaje praca utalentowanych projektantów tworzących dla polskich marek modowych. Przykładem wyjątkowego oddania klasycznemu pojęciu elegancji są projekty uznanej marki. Marka ta tworzy klasyczne i ponadczasowe modele garniturów biznesowych i wizytowych dla kobiet. Wyróżnia je zwłaszcza subtelne podkreślenie atutów kobiecej sylwetki. Marka śmiało wyznacza nowe trendy.