Czas wolny | Dziecko | Mama po godzinach

Zabawy z niemowlakiem+konkurs z Canpol Babies

8 kwietnia 2018

Niemowlę jest od nas całkowicie zależne. Potrzebuje bliskości i miłości, żeby czuć się bezpiecznie. Codzienne rytuały sprawiają, że z każdym dniem dziecko staje się coraz bardziej świadome, coraz więcej zauważa. Uwielbia spędzać czas ze swoimi rodzicami, bo czuje się dzięki temu kochane i spełnione. Żeby wspomóc rozwój dziecka, możemy stymulować jego zmysły każdego dnia różnymi zabawami. Dzisiaj opiszę Wam nasze ulubione zabawy z okresu niemowlęctwa, które moje dziecko bezwzględnie uwielbiało. Każda taka zabawa sprawiała mnóstwo radości i uśmiechu na ustach niemowlaka.

Tulenie

Od pierwszych dni życia:

Tulenie i dotyk są niezwykle ważne, szczególnie w przypadku niemowlaka. Dziecko tulone czuje się bezpiecznie, czuje się kochane. W jego mózgu wydzielają się hormony szczęścia, m.in. serotonina. Dzięki temu dziecko ma zakodowane pozytywne emocje. Nie odczuwa smutku, rozpaczy czy stresu. Czuje się bezpieczne. Wie, że może na Tobie polegać. Na tulenie jest dobry każdy moment i nigdy go za dużo. Badania dowodzą, że dziecko tulone wyrasta na pewnego siebie i stabilnego emocjonalnie człowieka dorosłego. Fajnym wykończeniem dnia może być masaż naszego szkraba. Dziecko traktuje to jako formę zabawy, ale jednocześnie wpływa to korzystnie na jego krążenie, wspomaga też układ pokarmowy, m.in. zapobiega kolkom. Może nie jest to zabawa, ale z pewnością coś co sprawia radość dziecku.

Poznawanie kształtów

Od 4 miesiąca:

Można pokazywać dziecku różne kształty i różne faktury. Możesz dawać na zmianę folię bąbelkową, jedwab, rzepy, butelkę plastikową, szeleszczącą folię. Możesz pokazywać różne materiały włochate, szorstkie, śliskie, miękkie. Możesz wrzucić do butelki kaszę groch czy ryż. Zrobić taką domową grzechotkę. Zobaczysz jak dziecko będzie poznawało w ten sposób świat. Na jedne rzeczy będzie reagowało uśmiechem, innye je zaciekawią, a jeszcze inne natychmiast wyrzuci. Warto dawać różne przedmioty, zarówno te charakterystyczne i te mniej charakterystyczne.

„A kuku”

Od 6 miesiąca:

Wszyscy znacie tą zabawę, ale można ją bardziej urozmaicić. Spróbuj dorzucać jakieś absurdalne sugestie. Uwierz, dziecko jest zachwycone takimi wtrąceniami:

Gdzie jest Melka (tu wstawiasz oczywiście imię swojego dziecka)? Gdzie jest Melka? Pewnie schowała się w szklance (zajrzyj do szklanki) Albo schowała się pod dywanem (zajrzyj pod dywan) Nie, już wiem. Jest w doniczce (zajrzyj do doniczki).

A na koniec radośnie wykrzyknij: O Tu jest! Mam Cię!

Uwierz, dziecko będzie tak radosne, że będzie domagało się więcej i więcej. I szybko się nie znudzi. Jednak w przypadku dzieci wymagających, zdecydowanie trzeba ostrzegać przed końcem zabawy, gdyż koniec może zostać odebrany jako nagła strata i aktywizować ośrodek bólu w mózgu dziecka.

Jak już wcześniej napisałam poznawanie kształtów jest dla dziecka bardzo ważne. Dzięki temu uczy się otaczającego je świata. Wraz z firmą Canpol Babies mamy dla Was konkurs, w którym do wygrania będzie mata edukacyjna. Spełnia ona właśnie takie funkcje sensoryczne. Sprawdzi się już dla kikumiesięcznego dziecka.

A więc co należy zrobić, żeby właśnie Wasze dziecko dostało tą świetną matę i mogło wypróbować jej funkcje.

Wystarczy, że odpowiecie mi na pytanie:

W jaki sposób lubicie spędzać czas ze swoimi dziećmi?

Ze wszystkich odpowiedzi wybiorę tę najciekawszą. Forma odpowiedzi dowolna. Odpowiedź proszę umieścić tutaj na blogu. Jeśli macie jakikolwiek problem, piszcie do mnie wiadomość na Facebooku lub wiadomość mailową. Konkurs trwa do 30 kwietnia 2018, do godziny 0:00, a wyniki ogłoszę 3 maja. Osoba, która zwycięży ma 2 dni na podanie w wiadomości prywatnej na Facebooku swoich danych: imię i nazwisko, adres wysyłki, adres mailowy, numer telefonu.

Zachęcam Was do polubienia strony organizatora i sponsora konkursu.

Organizatorem konkursu jest Mamella.

Sponsorem nagrody jest Canpol Babies.

Organizator nie ponosi odpowiedzialności za nagrody (za ich jakość, termin dostarczenia lub jego brak).
Organizator nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczanych komentarzy,
Organizator ma prawo wykluczenia uczestnika w przypadku podania fałszywych danych osobowych, udziału w konkursie przy pomocy kilku kont użytkownika na Facebooku, zablokowania konta użytkownika na Facebooku, używania w odpowiedziach słów powszechnie uważanych za niedozwolone lub zamieszczenia innych wypowiedzi naruszających prawa osób trzecich w tym Organizatora lub Sponsora.
We wszystkich sprawach możecie pisać do mnie wiadomość prywatną na Facebooku lub mailowo.
Powodzenia!
_________________________________________
Wszyscy byliście cudowni. Wasze opisy mnie zaskakiwały, niektóre pisane wierszem, inne takie od serca, wszystkie z pewnością wyjątkowe, ale jedna wypowiedź bardzo mnie rozśmieszyła. Za zupełnie nowe nazwy m.in. baby głupawka, Śmiejoszka i słownik polsko – niemowlęcy, których do tej pory nie było i które z pewnością wykorzystam w swoich wpisach nagrodę otrzymuje Bogumiła Grzybowska. Gratuluję i czekam 2 dni na na podanie w wiadomości prywatnej na Facebooku lub przez formularz kontaktowy swoich danych: imię i nazwisko, adres wysyłki, adres mailowy, numer telefonu.
_________________________________________