Choroby | Czas wolny | Dziecko | Pielęgnacja

Jak zachęcić dziecko do wizyty u lekarza?

19 lutego 2018

Kiedy dziecko jest chore, staje się bardziej drażliwe i marudne. Bardzo często jest też niechętne do wizyty u lekarza. Ponieważ obecnie mamy sezon przeziębieniowy, lepiej wcześniej przygotować dziecko do wizyty u lekarza. Najlepiej oswoić je z tym i pokazać to jako coś naturalnego. A więc jak myślicie jak zachęcić dziecko do wizyty u lekarza? Ja mam kilka sposobów, choć pewnie u każdego sprawdzi się coś innego.

Oswajanie

Podczas rozmowy można nadmienić, że wstąpicie odwiedzić panią doktor. Przepisze ona syropek, po którym będziecie mogli iść wreszcie na basen. Najlepiej traktować tą wizytę jako coś naturalnego. A lekarza jako osobę godną zaufania. Mimo iż dziecko jest bardzo małe, doskonale rozumie co mówimy do niego lub poza nim. Jeśli opowiadamy historie na temat tego jak strasznie jest u lekarza, nie dziwmy się, że nasze dziecko jest do niego uprzedzone.

Straszenie

Niestety, bardzo często się spotykam ze straszeniem dzieci lekarzem. Ewentualnie pielęgniarką, która przyjdzie z wielką strzykawką i da bardzo bolesny zastrzyk. Dziecko w ten sposób jest nastawione negatywnie na lekarza. Boi się iść do niego, bo od razu kojarzy z samymi złymi rzeczami. Nie warto w ten sposób budować swojego autorytetu. Niestety bardzo długo dziecko w ten sposób może mieć uraz do lekarzy.

Zabawa w lekarza

Warto wcześniej zaopatrzyć się zestaw lekarski dla dzieci, który posłuży przez długi czas. Takie zestawy znajdziecie TUTAJ. Można z dzieckiem bawić się w lekarza, opowiadać przy tym różne historyjki. Można dać dziecku misia lub lalkę, żeby samo badało. Jedną z nowości jest Szczeniaczek u lekarza, zakupicie go TUTAJ. Jest to fajna opcja, gdyż dziecko może oswoić się z wizytą u lekarza poprzez badanie znajomego mu misia. Uwierzcie taka zabawa daje bardzo dużo. U nas jest teraz na topie badanie. Dziecko przychodzi do mnie, przynosi zestaw lekarza i mówi: Mama badaj. A co przy tym jest radości. Poza tym zabawa nie tylko oswaja z lekarzem, ale pozwala odkryć dziecku nowy, ciekawy zawód.

Rozbieranie

Tu może pojawić się problem. Bo o ile dziecko w domu jest oswojone z podniesieniem bluzeczki, u lekarza sytuacja zaognia się. Mam nadzieję, że ten etap minie, jednak podczas zabawy w lekarza nigdy nie ma problemu z pokazaniem brzucha. Myślę, że też należy dziecko oswajać z tym ile tylko się da.

Gardełko

U nas to jest ewidentnie zapalnik do afery. Niestety nie wiem czy są dzieci, które lubią pokazywać gardło u lekarza. Moje z pewnością do takich nie należy. Gardło pokazane, gardło zdarte jak to mówią. A ile przy tym musi znieść matczyne serce…

Zastrzyki

Również można korzystać z zestawu lekarskiego, żeby wcześniej oswajać dziecko z sytuacją. Warto pokazywać, że to nie boli. Traktować bardziej jako zabawę, a będąc faktycznie u lekarza, przypomnieć: O, teraz będzie zastrzyk, taki jak mamy w domku. Pamiętasz? To tak jak motylek siada na rączce.

Jednak mimo różnych metod, zdarza się tak, że dziecko nadal ma lęk przed lekarzem. Czasem jest to nieuniknione. Najlepiej nie uczyć dziecka, żeby nie płakało. Ono w danym momencie tak przekazuje swoje emocje. Boi się, więc płacze. Po prostu trzeba przetrwać ten etap.