Okiem specjalisty

Deserki po 7 miesiącu pod lupą

22 grudnia 2017

Deserki z tej grupy wiekowej dostępne na rynku możemy podzielić na te z kaszką lub owocami oraz na przekąski do rączki. Oczywiście mowa tutaj o deserkach dostępnych po 7 miesiącu.

Deserki z kaszką

Sok jabłkowy z koncentratu – wysoko przetworzony produkt, zawiera cukier. Cukier – jak wiadomo, tak małemu dziecku nie powinno się podawać cukru, nawet w znikomych ilościach. Masło – można podać w małej ilości, oczywiście jako dodatek do innych potraw. Chociaż w ostatnim czasie bardziej polecane jest dodawanie oleju dobrej jakości (w oleju rozpuszczają się witaminy, a dzięki temu łatwiej się przyswajają). Substancje spulchniające – tutaj mamy węglany potasu. Są to substancje bardzo zbliżone do wodorowęglanu sodu (sodki oczyszczonej). Substancje zagęszczające – kiedy sami przygotowujemy posiłek czy deserek dla dziecka nie zagęszczamy specjalnie posiłku. Powoduje to niepotrzebne zapełnienie małego brzuszka. Mączka chleba świętojańskiego – inaczej guma karobowa, substancja pochodzenia roślinnego, generalnie brak przeciwwskazań do używania, nie powoduje skutków ubocznych. W dużych ilościach może powodować wzdęcia. Ale stosowana jest bardzo powszechnie w przemyśle. Nawet mleko dla niemowląt jest zaopatrzone w ten specyfik. O czym generalnie nie wiedziałam, bo nie używałam, ale czytałam składy. Aromat waniliowy – wszystkie aromaty są pozyskane na drodze produkcyjnej. Jestem wielką zwolenniczką podawania dzieciom wysoko przetworzonych dodatków.

Przekąski do małych rączek

Cukier, który nie jest wskazany dla tak małego dziecka znajduje się na drugim miejscu. Oleje roślinne – o ile olej słonecznikowy nie wzbudza tyle kontrowersji, o tyle olej palmowy nie jest wskazany dla tak małych dzieci. Zawiera szkodliwe tłuszcze trans, które z biegiem czasu mogą prowadzić do chorób cywilizacyjnych. Mleko chude w proszku – produkt przetworzony, poza tym dziecku po skończeniu 6 miesiąca można podawać mleko jako dodatek do potraw, ale tylko pełnotłuste. Wodorowęglan potasu – substancja spulchniająca, analogiczne właściwości do wodorowęglanu sodu (soda oczyszczona). Nie jest szkodliwa, ale przez swój zasadowy odczyn, może powodować nieprzyjemne uczucie zbierania się gazu w żołądku. Zagęszczone soki – koncentraty, zawierające cukier, produkty przetworzone, z długą datą ważności.

Pamiętaj drogi Rodzicu, to Ty decydujesz kiedy podać dany produkt czy przekąskę swojemu dziecku. Nie musisz sugerować się etykietą od producenta.