Karmienie piersią | Macierzyństwo

Zabawa przy drinku czy przy wodzie – czy można wypić lampkę wina karmiąc piersią?

30 grudnia 2017

Sylwester, Nowy Rok, karnawał, impreza, wyjście ze znajomymi, a więc okazja aby napić się drinka lub szampana. Jednak nie wszyscy mogą albo przynajmniej nie wszyscy powinni korzystać z uroków wieczornych wyjść. Czy naprawdę tak jest? Czy można wypić lampkę wina karmiąc piersią?

Należy pamiętać, że alkohol przenika do krwi, a jak wiecie mleko produkuje się właśnie z krwi. A więc w mleku stężenie alkoholu będzie dokładnie takie samo jak we krwi.

Najwyższe stężenie alkoholu we krwi jest ok 30-60 minut po wypiciu. Więc niewskazane jest karmienie w tym czasie. Co prawda alkohol przenika do pokarmu, ale po jakimś czasie się z niego wydostaje. Tak samo jak zanika we krwi, tak samo zanika w pokarmie.

A więc czy można wypić lampkę wina karmiąc piersią?

Sytuacja wygląda tak. Będąc w ciąży odmawiałaś sobie picia przez 9 miesięcy, a więc całkiem naturalne jest to, że masz ochotę na lampkę wina. Jednak w przypadku bardzo małego niemowlęcia picie jest niewskazane. Chodzi tutaj również o opiekę nad dzieckiem. Ja lampkę wina napiłam się, kiedy moje dziecko skończyło chyba 1,5 roku. Wtedy jadło już inne pokarmy i nie było zdane tylko na moje mleko.

O czym powinnaś pamiętać?

Jeden drink wypity raz na jakiś czas nie zrobi dziecku krzywdy, jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

1. Przed napiciem się najlepiej zaproponować dziecku pierś, aby nie domagało się w czasie bezpośrednio po wypiciu aż do 60 minut (wtedy stężenie alkoholu jest największe);

2. Najlepiej jeść jeśli masz zamiar wypić alkohol, żeby jego stężenie było jak najmniejsze;

3. Postaraj się nie karmić dziecka przez około 3h od czasu napicia się alkoholu.

 

Pamiętaj również, że alkohol wpływa bardzo podobnie na dziecko jak na Ciebie. Jednak ze względu na to, że dziecko nie ma tak dobrze wykształconej wątroby jak Ty, a więc nie radzi sobie tak dobrze, nawet z najmniejszą dawką alkoholu.

Nie radzę pić większej ilości, ponieważ o ile jedna lampka wina raz na jakiś czas nie zrobi krzywdy to już większe ilości mogłyby zdecydowanie zaszkodzić. Jeśli jednak masz w planach większą imprezę, powinnaś odciągnąć odpowiednią ilość mleka. Tak, żeby dziecko miało zapewniony pokarm do czasu, kiedy zupełnie nie wydobrzejesz.

Podobno sytuacja wygląda tak, że jeśli czujesz się na tyle dobrze, że możesz prowadzić samochód, możesz również karmić dziecko. Jednak ja do końca nie ufam tego typu opiniom, ponieważ każda z nas może czuć się dobrze po innej ilości alkoholu.

Dodatkowo musisz pamiętać, że alkohol zmniejsza wydzielanie oksytocyny, a więc może zmniejszyć się wypływ pokarmu.

A więc najlepiej droga Mamo, jeśli zaufasz swojej intuicji. Ja się przyznaję, że mając niemowlę nie piłam alkoholu nawet w minimalnej ilości. Szczerze uważam, że nie jest mi to aż tak bardzo potrzebne do życia i mogę obejść się bez tego. Jednak po ukończeniu przez nie ok. 1,5 roku zdarzyło mi się 2 lub 3 razy wypić drinka lub lampkę wina. Jednak wiedziałam, że w najbliższym czasie nie będę karmić. Dlatego decyzja należy bezpośrednio do Ciebie. O tym, co zrobisz i czego się napijesz.

Źródło:

Po prostu piersią, G. Rapley, T. Murkett