Dziecko | Karmienie piersią | Macierzyństwo | Pielęgnacja

Jak rozpoznać pierwsze oznaki głodu u niemowlaka?

22 października 2017

Czy na serio tylko płacz jest oznaką głodu? Otóż okazuje się, że niekoniecznie. W rzeczywistości płacz to ostatnia deska ratunku dla niemowlaka. Kiedy inne sygnały nie zostały zauważone, małemu brzdącowi pozostaje tylko głośno zakomunikować właśnie płaczem, potrzebę posiłku.

Dziecko nie musi być bardzo głodne, żeby chcieć karmienia. Dziecko ma bardzo silny instynkt dążenia do piersi już od chwili urodzin.

W jaki sposób odczytać pierwsze oznaki głodu u niemowlaka?

Najlepiej być blisko dziecka, żeby to zauważyć. Pierwsze dni i tygodnie to nauka siebie nawzajem. Bo kto inny może tak dobrze poznać swoje dziecko jak mama. Jeśli będziesz wciąż przy dziecku to pierwsza zauważysz czego mu potrzeba w danej chwili. Jeśli będziesz je tulić w ramionach lub leżeć przy nim, będziesz doskonale wiedziała czy Twój brzdąc chce już jeść czy jeszcze nie.

Czasem może się wydawać, że dziecko zbyt często będzie przejawiało oznaki głodu. Jednak nie należy się tym zrażać. Dziecko świetnie pokieruje swoimi instynktami tylko wystarczy podążać za nim.

Dwie Amerykańskie autorki Gill Rapley i Tracey Murkett w swojej książce opisują wczesne oznaki głodu u niemowlaka jako:

  • Poruszanie gałkami ocznymi pod zamkniętymi powiekami;
  • Poruszanie głową i wyciąganie szyi;
  • Delikatne wiercenie, wicie, kołysanie się;
  • Zaciskanie i otwieranie pięści;
  • Otwieranie ust i szukanie nimi czegoś;
  • Wydawanie odgłosów ssania, cmokanie;
  • Mruczenie, pojękiwanie i wydawanie cichych krzyków;
  • Ssanie pięści, ubranek, kocyka lub Twojej koszulki, swetra.

Ale to nie jedyna oznaka głodu u Twojego dziecka. Oprócz jego instynktów musisz zaufać również swojej fizjonomii. Mianowicie, kiedy poczujesz przepełnienie piersi, to Ty musisz pierwsza zaproponować mu jedzonko. To Ty musisz zadecydować o jego posiłku, nie czekając na oznaki głodu. Im dłużej będziesz zwlekała, tym bardziej będziesz obolała. A przepełnienie piersi nie sprzyja przystawieniu dziecka. Jest znacznie trudniej załapać brodawkę i wypływ mleka może być zdecydowanie większy. Ta sama sytuacja jest w przypadku żółtaczki fizjologicznej noworodków. Dziecko może być bardziej senne i nie będzie się dopominało jedzonka tak często jak powinno. Dlatego tak ważne jest słuchanie swojej fizjonomii.

Niby wszystko ok, ale moje dziecko zjadło i znowu chce…

Standard, noworodek, a później niemowlak kilka minut po nakarmieniu znowu chce być przystawionym do piersi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dla dziecka to nie tylko pokarm. Małe dziecko w ten sposób zaspokaja szereg swoich potrzeb, w tym również bliskość i poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj kochana Mamo, to Ty widzisz swoje dziecko cały czas i czujesz kiedy jest coś nie tak. Nie zawsze wszystko wygląda tak kolorowo i dziecko chętnie je, po czym ładnie przesypia 3h. Jeśli coś Cię niepokoi, skonsultuj się z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Najlepiej rozwiać wszystkie wątpliwości i w pełni cieszyć się macierzyństwem. Bo czasem spędzanie czasu przy piersi może oznaczać również złą technikę przystawienia. Dlatego w razie niepewności, najlepiej zgłosić się do specjalisty.

A Ty znasz jeszcze inne oznaki głodu dziecka? Jeśli tak to podziel się w komentarzu jak to było/ jest u Ciebie 🙂

Spodobał Ci się artykuł, możesz polubić mój profil na Facebooku

Źródło: Po prostu piersią, G. Rapley, T. Murkett

Foto: Pixabay.com