Macierzyństwo

5 zasad udanego związku

7 października 2017

Każdy związek przechodzi lepsze i gorsze chwile. Nie ma idealnych par, bo ludzie nie są idealni. Czasem gniewamy się na siebie i kłócimy. Bywa tak, że każde z nas ma gorszy dzień. Przecież jesteśmy tylko ludźmi.

Ale co sprawia, że dwoje ludzi są ze sobą? Jakie czynniki na to wpływają?

Miłość 

Co to właściwie miłość?

To nie są motylki w brzuchu na myśl o drugiej osobie.

To nie jest strach i euforia przed spotkaniem.

To nie obojętność, która rani serce.

To nie kilkudniowe zauroczenie, powodujące gwałtowny wzrost naszych hormonów szczęścia.

To nie ekscytacja drugą osobą, która mija po drugim spotkaniu.

Miłość to uczucie, dzięki któremu czujesz spełnienie.

Miłość to uczucie, dzięki któremu czujesz bezpieczeństwo.

Miłość to stabilizacja. To pewność, że z żadną inną osobą nie czułbyś się jak z tą.

To oczekiwanie na nią, kiedy jej nie ma.

Miłość to troska o drugą osobę.

To też strach, kiedy drugiej osobie dzieje się krzywda.

To niewyobrażalne uczucie nie mające nic wspólnego z niepewnością. To totalna pewność, że chcesz być właśnie z tą osobą. Bez względu na przeszkody i pomimo nich.

To uczucie, bez którego nie umiesz sobie wyobrazić jak było wcześniej. To stałość i stabilizacja.

Zaufanie

Ufasz i jesteś darzony zaufaniem. Wiesz, że ta osoba Cię nie skrzywdzi. W związku nie ma miejsca na chorą, bezpodstawną zazdrość. Nawet, gdy się nie widzicie dłuższy czas wiesz, że ta osoba nie zrobi nic prrzeciwko Tobie. Po prostu to wiesz. I to czujesz.

Wsparcie

Potrafisz wesprzeć swoją ukochaną osobę w trudnych chwilach. Sam też możesz liczyć na wsparcie. Zarówno w waszym prywatnym życiu jak też w zawodowym. Trzymasz kciuki za nią i nie podkładasz jej nóg. Pozwalasz jej się rozwijać, bez względu na to jaką drogę wybiera. Jesteś wiernym fanem i kibicem swojej drugiej połówki.

Przyjaźń

Tak. Oprócz miłości potrzebna jest również przyjaźń. Potrafisz rozmawiać o wszystkim. Mówisz o swoich problemach i wspólnie szukacie rozwiązania. Nie musisz przed nią wstydzić się swoich uczuć. Nie musisz, bo wiesz, że jesteś akceptowany. Takim jakim jesteś. Taką jaką jesteś. Potraficie razem się śmiać i płakać. Czasem się świetnie bawicie, ale możecie się też pokłócić. Bo przecież każde z Was jest tylko człowiekiem. Nie ideałem.

Bezpieczeństwo

Z tą osobą czujesz się bezpiecznie. Nie ma mowy o niepewności. Wiesz, że bez względu na wszystko i pomimo wszystkiego będziecie razem. Nawet, jeśli się kłócicie to i tak czujesz tą wewnętrzną pewność. Taki duchowy spokój. Wiesz, że przy tej osobie nic Ci nie grozi. W jej ramionach możesz się schować, kiedy masz zły dzień.

Czy to wystarczy, żeby przetrwał związek?

Z pewnością nie. Ale jest solidną podstawą do tego, by go budować. Bo przecież długoletni związek to taka budowla. Musi być oparta na solidnych fundamentach. A z każdym dniem, miesiącem i rokiem, możesz ją upiększać. Dokładać nowe piętra. Kupować dodatki i cieszyć się jak jest piękna. A otoczenie to taki ogród. Jak masz już dom, możesz zająć się tym, co go otacza.

Jeśli spodobał Ci tekst możesz polubić mój profil na Facebooku