Dziecko | Emocje | Macierzyństwo

Wiem, co daje dziecku poczucie bezpieczeństwa! A Ty chcesz wiedzieć?

22 września 2017

Nasze dziecko to mała istota, której przyszłość w dużej mierze zależy od Ciebie. Jej stany emocjonalne, odczuwanie dobrych i złych uczuć to zasługa tego, co spotka je w okresie dzieciństwa. Co takiego możesz ofiarować dziecku, żeby czuło w życiu spełnienie?

Możesz ofiarować mu miłość. Wiadomo, że każdy rodzic kocha swoje dziecko i każdy chce dla niego jak najlepiej. Jednak od rodzaju miłości, jakim obdarzysz dziecko dzisiaj, zależy jakie ono będzie miało spojrzenie na świat.

Jaki rodzaj miłości zapewnić swojemu dziecku?

Pewnie zapytasz na początku: a jakie rodzaje mam do wyboru? Przecież miłość jest jedna. Otóż, mam dla Ciebie informację. Nie jest jedna. Są dwa rodzaje miłości. Dwa rodzaje, spośród których możesz wybrać tę odpowiednią.

Pierwsza z nich to miłość spokojna

Ten rodzaj miłości daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Miłość rodzicielska jest konsekwentna. Nie dzieje się tak, że jednego dnia jest, a drugiego już jej nie ma. Nie znika tylko dlatego, że dziecko coś zepsuło. Nie pojawia się, kiedy dziecko wykonuje polecenia rodzica i jest złudnie posłuszne. Nie zależy od humoru rodzica. Jest stabilna i nie jest wycofana. Nie jest również zaborcza i nie może przytłaczać dziecka. Czasem tak się dzieje , kiedy rodzic ma niezaspokojone potrzeby emocjonalne ze swojego dzieciństwa. Dlatego tak bardzo ważne jest, żeby, mając dziecko zadbać o swoje samopoczucie psychiczne. Żeby móc dziecku stawiać realne granice i być wobec niego konsekwentnym, samemu trzeba mieć mocno zaznaczone swoje granice.

Miłość taka jest również bezwarunkowa. Nie zależy od osiągnięć i dobrego zachowania. Nie jest większa, kiedy dziecko jest „grzeczne”. Nie wymaga od dziecka posłuszeństwa. Nie hamuje w dziecku emocji – frustracji czy wściekłości. Chodzi o to, że bez względu na wszystkie czynniki zewnętrzne, dziecko jest kochane. Czuje tą miłość od rodziców. I wie, że w każdej sytuacji może na nich liczyć. Podstawą tej miłości jest zdolność rodzica do współodczuwania zarówno pozytywnych jak też negatywnych emocji dziecka.

Druga z nich to miłość, która nie daje dziecku poczucia bezpieczeństwa

Jest to rodzaj miłości, pełnej udręki. Dziecko nie czuje się stabilnie. Miłość pełną udręki charakteryzują silne emocje. Wzloty i upadki. W jednej chwili potrafisz dziecku oddać cały świat, a w drugiej jesteś dla niego obojętna. Odrzucasz dziecko, kiedy ono Cię potrzebuje. Nie chodzi tutaj o Twoje jednorazowe zdenerwowanie, ale o karuzelę emocji, którą mu oferujesz. Dziecko nie może zaznać spokoju. Wymagasz od niego posłuszeństwa, w złym rozumieniu tego słowa. Nie wyznaczasz mu jasnych granic, tylko nakazujesz wykonywać pewne rzeczy względem utartych już schematów, często argumentując NIE, BO NIE lub NIE, BO JA TAK MÓWIĘ. Dziecko czuje się rozchwiane i niepewne. Doświadczenie takiego rodzaju miłości może mieć wpływ na jego zdolność utrzymywania relacji w dorosłym życiu.

„Kocham Cię takim/ taką jakim/ jaką jesteś!”

To jak kochasz swoje dziecko, wpłynie bezpośrednio na jego relacje z innymi. Jeżeli potrafisz być spontanicznie czuły, naturalnie się zachwycasz, bawisz i okazujesz radość, Twoje dziecko będzie potrafiło zachwycać się ludźmi, światem i życiem. Bo chyba o to chodzi. O to, żeby Twoje dziecko było zadowolonym z życia człowiekiem. A Ty jak uważasz? Zgadasz się ze mną?

Podziel się w komentarzu 🙂

Lub zaobserwuj mój profil na Facebooku

 

Źródło:

Mądrzy Rodzice, M. Sunderland