Dziecko | Okiem specjalisty | Rozszerzanie diety

Analiza składów obiadków w słoiczkach po 7 miesiącu

26 września 2017

Dzisiaj zajmę się porównaniem składów obiadków w słoiczkach, oznaczonych przez producentów po 7 miesiącu. Podzieliłam obiadki, jak zwykle, na kilka grup. I tak mamy dostępne z kurczakiem lub królikiem; z indykiem; z mięsem cielęcym, wołowym lub szynką; z rybą oraz warzywne.

Obiadki po 7 miesiącu z kurczakiem lub królikiem

W pierwszym przypadku niepotrzebny dodatek mąki kukurydzianej. Nie jest ona szkodliwa, ale nie wnosi wartości odżywczych. We wcześniejszych analizach już pisałam na ten temat. Druga sprawa to dodatek soku winogronowego. Dostarcza on cukru, którego w diecie tak małego dziecka nie powinno być. W trzecim przypadku mamy całkiem przyzwoity skład.

Obiadki po 7 miesiącu z indykiem

Sok winogronowy, tak jak we wcześniejszym przykładzie, nie jest on potrzebny. Druga sprawa to sól jodowana. Oczywiście nadaje ona walorów smakowych, jednak nie powinna się znajdować w diecie 7 miesięczniaka. Pierwsza sprawa to aspekt zdrowotny. Natomiast druga sprawa to aspekt smakowy. Dla nas, osób dorosłych, potrawa bez soli może wydawać się jałowa i bez smaku. Natomiast niemowlę jeszcze nie zna takiego smaku. Ono się dopiero uczy. Najlepiej więc podawać mu naturalne warzywa, bez dodatku soli. W ten sposób dziecko nauczy się naturalnych smaków i będzie potrafiło dostrzegać ich różnorodność. Poza tym najlepiej od początku zaszczepiać zdrowe nawyki żywieniowe. A na sól jeszcze przyjdzie czas.

W drugim obiadku zastanawia mnie wielorakość dodatków. Bo mamy tutaj zarówno ugotowany ryż, ugotowany makaron, zmielony makaron, mąka ryżowa. Jak na moje oko jest tego trochę za dużo, tym bardziej, że 7 miesięczne dziecko dopiero poznaje potrawy, a nie musi się nimi najadać. Wystarczy się zastanowić czy robiąc obiad w domu, do jednej potrawy dodajemy tyle składników? Bo ja sobie jakoś nie wyobrażam rosołu z ryżem i makaronem jednocześnie.

W trzecim obiadku mamy sok jabłkowy z soku zagęszczonego.Niestety, jeśli śledzicie mój profil, zauważyliście, że nie polecam tego rodzaju dodatków do żywności dla dzieci. Koncentrat to mnóstwo cukru, którego w diecie małego dziecka nie powinno być.

Obiadki po 7 miesiącu z cielęciną, wołowiną lub szynką

Składy obiadków z cielęciną, wołowiną i schabem są całkiem przyzwoite. Jedynie niepotrzebnymi dodatkami są skrobia ryżowa i mąka kukurydziana. Jak pisałam już we wcześniejszych analizach. Zbyteczne dodatki, zapełniające brzuszek dziecka.

Obiadki po 7 miesiącu z rybą

Niezidentyfikowana ryba morska to jeden z punktów tego obiadku. Tak więc pozostaje nam się tylko domyślać cóż to za ryba. Dodatkowo jest jeszcze śmietana, skrobia ryżowa, sok cytrynowy z soku zagęszczonego. Jeśli chodzi o rozcieńczane soki z koncentratów, to jestem ich wielką przeciwniczką. Zawierają tonę cukru i nic poza tym nie wnoszą do tego typu dania.

Obiadki po 7 miesiącu warzywne

Odtłuszczone mleko w proszku występuje aż w dwóch dostępnych obiadkach. Mleko krowie jako dodatek do potraw można stosować wcześniej niż przed ukończeniem przez dziecko roczku. Jednak nie powinno być to mleko o obniżonej zawartości tłuszczu. Ser cheddar to następny punkt warty uwagi. Sery zawierają łatwo przyswajalne białko i wapń, ważne dla rozwoju małego organizmu. Następnym tego rodzaju przykładem jest ser mozzarellaMąka z amarantusa to warty uwagi dodatek. Amarantus to roślina zawierająca wiele składników odżywczych. Przede wszystkim jest to źródło roślinnego żelaza. Poza tym zawiera aż 17,8% białka. Amarantus wspomaga układ odpornościowy, układ pokarmowy oraz wspomaga leczenia układu krążenia. Należy jednak pamiętać, że mowa tutaj o amarantusie. Mąka natomiast to produkt przetworzony, który w pewnym stopniu traci niektóre właściwości. O oleju rzepakowym niskoerukowym pisałam TUTAJ.

Jeśli spodobało Ci się porównanie obserwuj mój profil na Facebooku, będzie tego więcej 🙂 => mamella

Źródła:

Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym pod red. Haliny Weker i Marty Barańskiej, www.imid.med.pl;

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, ptp.edu.pl.

Bobas Lubi Wybór, Gill Rapley, Tracey Margot.

Foto: Pixabay.com