Choroby | Dziecko

Skuteczne sposoby na katar u niemowlaka i małego dziecka

22 sierpnia 2017

Chcecie poznać skuteczne sposoby na katar u niemowlaka? Jeśli Wasza odpowiedź brzmi Tak, to zapraszam na  wpis.

Katar u małego dziecka może mieć różne podłoża:

  • Wirusowe;
  • Bakteryjne;
  • Alergiczne;
  • Towarzyszące innym chorobom, objawom, ewentualnie ząbkowaniu.

Zdecydowanie najwięcej jest infekcji, spowodowanych przez wirusy. Dlatego też nie ma jedynej i skutecznej metody, dzięki której ulżymy naszemu dziecku. Katar trwa, gdyż jest to obrona organizmu przed niechcianymi intruzami. Razem z katarem oczyszczają się błony śluzowe. Jak wiecie, dziecko z katarem jest niespokojne. Gorzej śpi (szczególnie dziecko do 1 roku, które oddycha wyłącznie nosem). Nie może jeść, ponieważ zapchany nos przeszkadza mu w ssaniu.

Dlatego trzeba jak najszybciej pomóc naszemu szkrabowi poradzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Może dziwnie to zabrzmi, ale trzeba najpierwodróżnić czy to faktycznie katar? Ja przyznam Wam się szczerze, że miałam z tym ogromny problem. Kiedy w domu jest noworodek, a Ty nic nie wiesz o dzieciach może być problem z odróżnieniem kataru od np. wiotkości krtani. Wiem, że są inne objawy, nie ma wydzieliny z nosa, ale ja i tak miałam wrażenie, że to zapchany nosek. O noworodkowych dolegliwościach kiedy indziej, a teraz przejdźmy do rzeczy.

Skuteczne sposoby na katar u niemowlaka:

Zakrapianie noska

I tutaj masz różne możliwości:

  • Sól fizjologiczna – do zakupienia w małych ampułkach, oczywiście w aptece- kropelka do każdej dziurki i połóż dziecko na brzuszek, żeby rozrzedzona wydzielinka mogła swobodnie wypływać;
  • Jeśli karmisz piersią to możesz zakrapiać nosek swoim mlekiem – tak, jest to skuteczna metoda, ponieważ mleko składa się z różnego rodzaju przeciwciał oraz substancji przeciwwirusowych i  przeciwbakteryjnych, postępowanie podobne jak przy soli; a pewnie nie wiesz jak zakropić nos mlekiem 🙂 Już Ci mówię, najlepiej weź sobie takie opakowanie po soli fizjologicznej- puste, odciągnij odrobinę mleka i wciągnij tak jak za pomocą pipety, możesz również użyć małej strzykawki, to już zależy od Ciebie;
  • Preparaty apteczne – oczywiście to już zależy od lekarza, ponieważ takich preparatów nie polecam i my nie używaliśmy, przy małym dziecku tylko za poleceniem lekarza.

Zapytasz pewnie ile razy zakrapiać, najlepiej przed jedzeniem, żeby wydzielinka spłynęła i dziecko mogło swobodnie jeść.

Kładź na brzuszek

Dopóki dziecko nie siada i nie chodzi, kładź jak najczęściej na brzuszek. Zapytasz pewnie dlaczego? Wyobraź sobie, że masz katar i leżysz na płasko. Ciężko się oddycha, prawda? No więc jak dziecko będzie na brzuszku, wydzielinka będzie spływała, a jemu będzie się łatwiej oddychało.

Główka wyżej

Do spania należy umieścić główkę dziecka wyżej. Nie znaczy, że musisz mu kłaść poduszkę. To jest nawet niewskazane. Ale klin pod materac albo kilka książek pod nogi łóżeczka i wystarczy. Dziecku będzie się zdecydowanie łatwiej oddychało.

Ściąganie wydzieliny

To dość kontrowersyjny temat. Jedni mówią ściągać, inni – absolutnie nie. I tutaj musisz wyczuć, co będzie najlepsze. My na początku ściągaliśmy sami zwykłym aspiratorem (nie żadnym pod odkurzacz), a później zaopatrzyliśmy się w elektroniczny. Myślę, że to zdecydowanie lepszy wynalazek. Jest odpowiednia siła ssania, nie musisz się gimnastykować, tylko pyk i po problemie. Dodatkowo posiada melodyjki, a więc dziecku może się nawet podobać. A i ważne, żeby ściągać  faktycznie tą wydzielinkę, której jest dużo i widzimy jej nadmiar. Nie zaciągać na siłę z noska, ponieważ błony śluzowe się podrażniają i nie dość, że bolą to jeszcze wydzieliny jest coraz więcej. A więc wszystko z rozsądkiem.

Inne metody

Na noc możecie dziecku posmarować pod noskiem maść majerankową, będzie mu się lepiej oddychało. Niektórzy stosują też kąpiele z olejkami. Ja się przyznaję, że nie stosowałam takich praktyk, bo moje dziecko to taki typ krostkowy i często reaguje alergią na nowości kąpielowe. Dlatego my kąpiele robimy zawsze w tym samym preparacie. A więc ja nie próbowałam, ale u znajomych ta opcja robi furorę. To już zależy wyłącznie od Was.

Katar u troszkę starszego dziecka

Mówię tu o takim kilkumiesięcznym dziecku. Powiem Wam szczerze, że najlepiej zakupić sobie nebulizator. Do niego również wlewa się sól fizjologiczną i inhalujemy dziecko. Można kilka razy dziennie. Rozrzedzona wydzielina spływa natychmiast i dziecku zdecydowanie lepiej się oddycha. Poza tym w przypadku innych dolegliwości lekarz może przepisać różne leki właśnie do inhalacji.

Powiem Wam szczerze, że katar, mimo walki, swoje musi potrwać. Jednak sprawdzonymi sposobami można  dziecku ulżyć. Bo, jak pewnie się domyślacie, nie jest to dla niego przyjemne.

Oczywiście w przypadku pojawienia się innych objawów, typu kaszel, temperatura należy niezwłocznie udać się do lekarza. To samo dotyczy noworodków. U nich niestety choroba może bardzo szybko się rozwijać.

Powyższy artykuł nie zastąpi porady lekarskiej. W przypadku wątpliwości należy udać się do lekarza.

 

 

 

 

 

Foto: Pixabay.com