Przepisy

Kluseczki leniwe czyli szybko, prosto i pysznie

17 sierpnia 2017

Mam dla Was dzisiaj przepis na kluseczki leniwe. Nie wiem czy znacie czy nie? Kształtem przypominają kopytka, ale ja preferuję bardziej leniwe. Są delikatme, mięciutkie i bardzo smaczne. A ich wykonanie to kilka minut.

Jak już zauważyłyście uwielbiam przepisy proste, szybkie i smaczne. Bez zbędnych udziwnień.

A więc do dzieła!

Produkty potrzebne na kluseczki leniwe:

  • Twaróg, 500g, oczywiście nie musi być dokladnie tyle, może być więcej, w zależności od tego ile zjecie 😉
  • 1 jajko;
  • Mąka, do podsypywania, i tutaj mam taką uwagę, im mniej mąki tym kluseczki będą bardziej mięciutkie, im więcej tym zrobią się twardsze.

Jak to zrobić?

A bardzo łatwo. Ja jestem pod tym względem tradycjonalistką, bo lubię wyrabiać takie ciasto na stolnicy, ale jeśli wolicie za pomocą robota to też nie jest problem. Tyle, że nie macie możliwości wyczucia odpowiedniej konsystencji.

No więc wrzucam twaróg na stolnicę. Robię gniazdko i wbijam jajko. Proste, prawda? Zagniatam i dodaję troszkę mąki do momemtu takiej jednorodnej konsystencji.

Kiedy mamy już wyrobioną serową kulkę, dzielimy ją na mniejsze kawałki.

W międzyczasie wstawiamy wodę do zagotowania.

Bierzemy taki jeden kawałek, podsypujemy mąką i robimy z niego wałeczek. Ja robię małe kluseczki, więc potrzebuje robię długi i cienki wałeczek.

Następnie kroimy co kilka centymetrów pod skosem. Jak kopytka.

Wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy kilka minut od wypłynięcia.

Tak gotowe kluseczki leniwe podajemy z jogurtem naturalnym i dżemem porzeczkowym. Tzn. ja tak podaję, bo mam akurat taki domowy  a Wy możecie oczywiście z innymi, ulubionymi dodatkami.

Życzę Wam smacznego i podzielcie się w komentarzu jak Wam poszło.